TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych (K25)

Katedra

Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych (K25) jest jedną z 15 katedr działających na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Powstała w 2020 roku na fali zmian związanych z nowelizacją ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym, poprzez połączenie Zakładu Inżynierii Chemicznej i Zakładu Materiałów Polimerowych i Węglowych. Kierownikiem Katedry jest Prof. dr hab. inż. Grażyna Gryglewicz. Katedra liczy 31 osób, a w jej skład wchodzi:

3 profesorów tytularnych
10 doktorów habilitowanych na stanowisku prof. PWR
10 adiunktów badawczo-dydaktycznych
2 adiunktów dydaktycznych
1 adiunkt badawczy
2 asystentów badawczo-dydaktycznych
3 asystentów badawczych

Katedrę tworzą trzy grupy badawcze. Tematyka badawcza Grupy Inżynierii Procesowej dotyczy zarówno klasycznych zagadnień związanych ze zjawiskami transportu pędu, ciepła i masy, jak i procesów separacyjnych. Ważnym obszarem badań jest fizykochemia układów dyspersyjnych oraz synteza związków wielozadaniowych i funkcjonalnych nanostruktur zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.

Skład osobowy Aparatura Współpraca

Tematyka badawcza Grupy Materiałów Polimerowych obejmuje zagadnienia syntezy, modyfikacji i charakteryzacji polimerów reaktywnych i funkcjonalnych, ich wykorzystanie w procesach separacyjnych oraz do wytwarzania energii elektrycznej.

Skład osobowy Aparatura Współpraca

Tematyka badawcza Grupy Materiałów Węglowych koncentruje się na syntezie zaawansowanych materiałów węglowych, w tym grafenowych i kompozytów oraz węgli aktywnych dla zastosowania w ochronie środowiska, magazynowania paliw gazowych, magazynowania i konwersji energii, a także termochemicznej konwersji biomasy.

Skład osobowy Aparatura Współpraca

Działalność badawcza prowadzona jest we współpracy z ponad 20 zagranicznymi i 10 krajowymi  instytucjami naukowymi, a także wieloma zakładami przemysłowymi. Jej efektem są wspólnie realizowane projekty finansowane ze środków krajowych (NCN, NCBiR, FNP, MNiSW, RPO) i europejskich (Fundusz Badawczy Węgla i Stali UE, EIT KIC, COST, PR7). Osiągnięcia pracowników Katedry znacznie wykraczają poza badania podstawowe, co ma swoje odzwierciedlenie w pracach wdrożeniowych i pozyskiwaniu projektów finansowanych przez przedsiębiorstwa.

Nowoczesna baza aparaturowa i duży potencjał naukowy sprawiają, że pracownicy Katedry publikują swoje prace w prestiżowych czasopismach międzynarodowych, jak również są laureatami licznych nagród i wyróżnień oraz stypendiów.

Politechnika Wrocławska © 2025